سازمان مخوف اطلاعاتی ساس چیست؟

۱۳.۱۲.۱۳۹۶, ۱۶:۰۵

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران "ساس" یک تشکیلات مخوفی است که جهت سرکوب و محو فعالین مدنی، منتقدین سیاسی، روشنفکران تشکیل شده است. این سازمان تا کنون نقش مهمی در دستگیری، بازداشت، حبس، شکنجه، قتل و کشتار معترضین به عملکرد حکومت داشته و روز به روز فشارهای خود بر شهروندان را شدت می بخشد.

 

قبل از مهر ماه 1388 اطلاعات سپاه نامیده می شد و معاونتی تحت امر فرماندهی سپاه بود که بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم به دستور علی خامنه ای به یک سازمان اطلاعاتی جدید مبدل گشت که تنها در برابر شخص وی پاسخگوست. قوای سه گانه " مقننه، مجریه و قضائیه" هیچکدام قدرت طرح سوال و توضیح خواستن در باره مسائل مختلف از این نهاد را ندارند. این سازمان در حال حاضر مهمترین دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران بوده که به راحتی در حیطه تمامی نهادها و مسئولیت ها حتی وزارت اطلاعات می تواند دخالت نماید.  

 

رئیس ساس منصوب رهبر بوده و از زمان تاسیس آن تا کنون حسین طائب است که قبل از این فرمانده بسیج کل کشور بود. تاسیس سازمان اطلاعات سپاه در حالی صورت گرفت که اعتماد علی خامنه ای به وزارت اطلاعات کاهش یافته و وی درصدد ایجاد تشکیلات اطلاعاتی موازی بر آمد که مستقیما از وی دستور بگیرد و حتی بر فعالیت وزارت اطلاعات نظارت کند. از زمان تاسیس ساس تا کنون گزارش های متعددی از تصفیه های پیاپی در وزارت اطلاعات و اخراج و بازنشستگی اجباری نیروهای قدیمی این وزارتخانه به گوش رسیده است.

 

در حال حاضر فعالیت سازمان اطلاعات سپاه خیلی گسترده بوده و تمامی حوزه ها و مواردی که از نظر آنان تهدید بشمار می آید را در برمی گیرد. مقابله با فعالیت های مدرن مدنی، مبارزه با دموکراسی خواهی، برخورد با فعالان شبکه های اجتماعی بویژه کانال های تلگرامی، فعالین محیط زیست، اتنیکی، دانشجویی، عقیدتی و حقوق بشر از جمله اقدامات اخیر ساس در سالهای گذشته بوده است.

 

تحقیقات این سازمان بر اساس روش های علمی نبوده، بلکه بر گزارشات افراد و اعتراف گیری بر اساس شکنجه استوار است. سناریوی خودکشی در بازداشتگاه ها هم توسط این نهاد تهیه شده و حتی بسیاری از نهادهای دیگر با استناد به گزارش ساختگی ساس مجبور می شوند، در برابر جنایت های این سازمان سکوت کنند.

 

پس از اعتراضات دی ماه 1396 چندین معترض در زیر شکنجه ماموران ساس کشته شدند و قوه قضائیه هم علت مرگ آنان را خودکشی اعلام کرد.

 

روندهخودکشی دکتر کاووس سیدامامی یک نمونه تازه و دقیق برای واکاوی تسلط کامل سپاه پاسداران بر فعالیت‌های امنیتی و اطلاعاتی ایران است.

 

کاووس سیدامامی در زندان هم تحت نظر سپاه بوده است. اودوهفته بازجویی می‌شود و روز 19 بهمن خبر خودکشی‌اش اعلام می‌شود. خبر خودکشی را ماموران به همسر او اطلاع می‌دهند و او را تهدید می‌کند که در صورت مصاحبه کردن بازداشت می‌شود.

 

بعد از کشتن سید امامی در بازداشتگاه، ساس به قوه قضائیه، چند نماینده اصولگرای نزدیک به سپاه، خبرگزاری هایی نظیر فارس و تسنیم که متعلق به این نهاد نظامی و امنیتی است، ماموریت می دهد که فضا را با توجیهات و مستندات ساختگی ساس برای پذیرش سناریوی خودکشی توسط افکار عمومی مهیا سازند. در حالیکه در بازداشتگاه اوین تهران امکان خودکشی برای هیچ زندانی وجود ندارد و کسانی که در این مکان در بازداشت بوده اند به این مسئله اذعان کرده اند. به عنوان نمونه نمایندگان اصولگرا طی یک ماموریت هماهنگ با ساس طی مصاحبه هایی چنین وانمود می کنند که گویا فیلم خودکشی را دیده اند. در حالیکه فیلمی از لحظه خودکشی موجود نیست.

 

قوه قضائیه هم طی تعاملی با ساس چنان با اتهامات سنگین تری به فعالین محیط زیست بازداشتی در رسانه ها حمله می کند که کسی جرات بررسی پرونده را نداشته باشد این همان اتفاقی است که ساس آن را می خواهد.

 

حرکت هماهنگ و برنامه ریزی شده چهار ضلعی سازمان اطلاعات سپاه، رسانه‌های نزدیک به سپاه، نمایندگان مجلس و دادستان تهران، در پرونده سید امامی به خوبی از  تسلط حداکثری سازمان اطلاعات سپاه بر مهم ترین حوزه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران حکایت دارد. آنها برای پیشبرد برنامه‌ها در حال حاضر ابزار کافی را نیز در اختیار دارند؛ به قوه قضاییه گزارش می‌دهند، از قوه قضاییه حکم می‌گیرند، خودشان بازداشت و بازجویی می‌کنند، حکم را هم به گواه و تجربه بسیاری از متهمان و محکوم شده‌ها به قاضی پرونده دیکته می کنند، بازوهای رسانه‌ای و سیاسی قوی برای توجیه و شانتاژ خبری هم دارند. هر وقت که خواستند از نمایندگان مزدور خود برای پیشبرد اهدافشان بهره می گیرند و تا اینکه با توجیه جنایت های ساس به تنویر افکار عمومی بپردازند و ساس را از اتهامات وارده تبرئه کنند.

 

احمد رضا جلالی هم دانشمند ترک آذربایجانی مقیم سوئد هم به دلیل امتناع از جاسوسی برای سازمان اطلاعات سپاه از کشورهای اروپایی با اتهامات سنگین ساختگی جاسوسی برای اسرائیل به اعدام محکوم شده که هر لحظه ممکن است با مجازات مرگ روبرو شود.

 

در حال حاضر عده زیادی از دوتابعیتی ها، روزنامه نگاران، فعالان اتنیکی، عقیدتی، مدنی و سیاسی در بازداشت ساس هستند. ساس با انتساب اتهامات سنگین ساختگی سعی می کند چنین نشان دهد که قوی بوده و اشراف اطلاعاتی برای همه امور در کشور دارد. در حالیکه چنین اقداماتی از خصیصه های بارز سیستم های توتالیتر بوده و در دراز مدت به ضرر حاکمیت تمام می شود. در عصر مدرن کنونی دیگر مانند زمان های گذشته نمی توان بر جنایت ها سرپوش گذاشت و از مسئولیت ها فرار کرد. مردم و افکار عمومی نهادهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران نظیر ساس و در راس آن علی خامنه ای را عامل این جنایت ها دانسته و روز به روز کینه و حس انتقام جویی آنان از حاکمیت تشدید می شود.

 

رسانه های تحت فرمان ساس با اینکه مداوم ادعا می کنند که این سازمان اطلاعاتی نقش ویژه‌ای را در تامین و ارتقاء امنیت ملی ایفا می کند. ولی عملکرد این سازمان بر ضد امنیت، رفاه و آرامش اجتماعی است. دل شیفتگی ماموران این نهاد به غنائم و امتیازات حکومتی که توسط بیت رهبری تامین می شود باعث شده که حقوق شهروندان را بیش از پیش ضایع کنند. ماموران اطلاعاتی ساس برای رسیدن به اهداف شخصی که در حفظ حاکمیت متبلور است از هر روش قهرآمیز علیه مردم بویژه طبقه روشنفکر و منتقد استفاده می کنند. در حقیقت وظیفه اصلی تشکیلات مخوف ساس حفظ حاکمیت در برابر مردم با توسل به زور و روش های خشونت آمیز بوده که این سیاست های ضد مردم بحران های عدیده ای را نصیب حاکمیت و جامعه ایران کرده است. نتیجه ایجاد رعب و وحشت و جو اختناق در جامعه در طول تاریخ به فروپاشی دیکتاتوری ها انجامیده که سیستم توتالیتر جمهوری اسلامی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. ساس هم با نقض صریح حقوق بشر حاکمیت ایران را در پروسه سقوط و فروپاشی یاری می کند. 

 

ائلچین حاتمی

گوناز تی وی

 

Post | Gunaz article thumb

به اشتراک بگذارید :

Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social
دیدگاه‌ها
نوشتن دیدگاه
gun az article

توزیع تراکت در تبریز؛ بلوچستان، الاحواز، آذربایجان دردهایی با درمان مشترک

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

قرائت بیانیه تجمع اعتراضی جمعیت حقوق بشر آذربایجان ارک در مقابل سازمان ملل متحد در ژنو توسط دکتر ماشاله رزمی

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

مصاحبه با خانم شیرین اردکانی در مورد کنفرانس جمعیت ارک در مقرر سازمان ملل متحد در ژنو

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

مصاحبه با خانم آلیسون افشاری در مورد کنفرانس جمعیت ارک در مقرر سازمان ملل متحد در ژنو

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

اردبیل: سید حسن عاملی محبوب ترین باب اسفنجی ایران + عکس

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

توییت مایکل دوران سیاستمدار سرشناس آمریکایی درباره تظاهرات ملت آذربایجان‌جنوبی در بروکسل

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

گزارش شرکت جمعیت ارک در۵۲ مین أجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

از آذربایجان تا بروکسل؛ صدها نفر در مرکز اروپا شعار «آزادلیق، عدالت، میللی حکومت» سردادند

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

تصاویری از وضعیت بغرنج باغ وحش ارومیه

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

مصدوم شدن دست‌کم ۱۶۵ نفر در جدیدترین زلزله خوی

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

استاد پژوهشگاه زلزله: حذف آب‌های زیرزمینی و خشک کردن دریاچه ارومیه دلیل وقوع زلزله خوی است

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

کارنامه حکومت ایران در نقض حقوق بشر آذربایجان سال ۱۴۰۱؛ ۱۰۵سال و ۷ماه و ۲۱ روز حبس ، ۳۵۲ ضربه شلاق و ۴۲۰میلیون ریال جزای نقدی

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

ارومیه؛ سیاوش سلیمانی پور از اتهامات انتسابی در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شد

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

به هلاکت رسیدن چهار نیروی ایران در حمله هوایی اسرائیل به فرودگاه حلب

۱۴۰۲-۰۱-۰۴

gun az article

‌ پاسخ شهروندان آذربایجان جنوبی به تهدیدات رژیم تهران؛ کمپین نمایش پرچم آذربایجان + عکس

۱۴۰۲-۰۱-۰۴

gun az article

جعل و صداگذاری ناشیانه سخنان سرباز آذربایجانی توسط رسانه های رژیم ایران + فیلم

۱۴۰۲-۰۱-۰۴

gun az article

خواننده مشهور آذربايجانی در «میتینگ بروکسل» شرکت می کند

۱۴۰۲-۰۱-۰۴

gun az article

کنفرانس جمعیت حقوق بشر آذربایجان ارک در سازمان ملل برگزار شد - تصویر

۱۴۰۲-۰۱-۰۳

gun az article

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی حسین بیات در زندان زنجان

۱۴۰۲-۰۱-۰۳

gun az article

دیوان کیفری بین‌المللی: هرگونه تهدید مرتبط با حکم بازداشت پوتین را نمی‌پذیریم

۱۴۰۲-۰۱-۰۳