شکایت قربانی تجاوز از سعید طوسی در دستگاه قضایی ترکیه

۲۴.۰۳.۱۳۹۷, ۱۰:۵۴

گوناز تی وی: در حالی که دستگاه قضایی ایران، سعید طوسی قاری قرآن بیت‌رهبری را از اتهام تجاوز جنسی «تبرئه» کرده، پدر یکی از شاکیان پرونده، قرار است پرونده قضایی در کشور ترکیه علیه وی بگشاید.

 

تجاوز جنسی این پرونده ۱۲ سال پیش در اردویی قرآنی در ترکیه صورت گرفته است. شاکیان پرونده مختومه سعید طوسی، به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت برده‌اند.

 

با رسانه‌ای شدن آزار و اذیت یک ناظم مدرسه نسبت به دانش‌آموزان دبیرستانی، موضوع تجاوز و آزار و اذیت جنسی ۱۹ پسربچه در کلاس‌های قرآنی سعید طوسی قاری قرآن «بیت‌رهبری» نیز دوباره طرح شده است.

 

به گزارش گوناز تی وی از کیهان لندن،محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که خانواده شاکیان پرونده سعید طوسی پرونده شکایتی در کمیسیون اصل ۹۰ باز کرده‌اند.

 

خانواده شاکیان پرونده امیدوارند از طریق کمیسیون اصل ۹۰ بتوانند زمینه را برای تجدیدنظر در حکم تبرئه طوسی به وجود آورند.صادقی همچنین گفته «حتی شنیده‌ام که یکی از خانواده‌ها بنا دارد پرونده شکایتی علیه طوسی در کشور ترکیه بگشاید.»

 

پدر یکی از خانواده شاکیان تجاوز جنسی سعید طوسی که ۱۲ سال پیش در یک اردوی قرآنی در ترکیه مورد تجاوز قرار گرفته، قصد دارد پرونده شکایت از این قاری قرآن را در کشور ترکیه پیش ببرد.

 

مراحل اداری ثبت شکایت از سعید طوسی در ترکیه در حال انجام است و امضای وزارت امور خارجه و کنسولگری ترکیه نیز پای نامه است. به این ترتیب به گفته پدر این شاکی، به همین زودی‌ها پرونده شکایت باز می‌شود.

 

این پدر گفته است: «فرزندان ما زخم خورده‌اند. تا‌ جایی ‌که در توان دارم و در این دنیا هستم، برای مداوای این درد تلاش خواهم کرد. فرزندان ما بچه‌های قرآنی و مذهبی هستند. این اتفاق روان آنها را رنجانده و هنوز فرزندم که حالا حدود ۲۰ سال دارد، کماکان تحت نظر روان‌شناس است و باید دارو مصرف کند.»

 

او گفته هزینه ثبت شکایت و کارهای اداری در وزارت امور خارجه ۲۰ دلار شده و اگر بخواهد در ترکیه وکیل بگیرد و موضوع را دنبال کند، هزینه‌های بیشتری خواهد داشت ولی تاکید کرده که اگر مجبور شود زندگی‌اش را هم می‌فروشد تا دنبال احقاق حق فرزندش باشد.این پدر گفته است: «این بچه‌ها آسیب دیده‌اند. حق‌شان نبود.»

 

محمدعلی پورمختار نماینده عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی نیز درباره شکایت شاکی در ترکیه گفته است: «حالا به هر حال اگر جرم در خارج از کشور اتفاق افتاده باشد، بر اساس قانون آن کشور قابل رسیدگی است.»

 

او همچنین روال قانونی پرونده در ایران را نیز قابل رسیدگی دانسته و اضافه کرده که «منظورم رسیدگی‌های بیشتر یا همان تقاضای تجدید نظر در حکم نهایی است. در این مورد- ثبت شکایت در خارج از کشور- دادگاه صلاحیت مضاعف دارد. یعنی هم دادگاه داخل ایران و هم دادگاه‌های ترکیه می‌توانند پرونده را بررسی کنند. ولی حالا دادگاه ترکیه چطور به مسئله وارد خواهد شد و آن را بررسی خواهد کرد زیرمجموعه قوانین آن کشور خواهد بود.»

 

آنگونه که اعتماد آنلاین نوشته، خانواده شاکیان با داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ جلسه داشته‌اند و بطور مفصل جزئیات پرونده و دلایل شکایت خود را طرح کرده‌اند.

 

همچنین آنها نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشته‌اند و درخواست تجدیدنظر در حکم تبرئه سعید طوسی را مطرح کرده‌اند. این نامه قرار است به زودی به دفتر ریاست قوه قضائیه و مقننه برسد.

 

پرونده تجاوز و آزار و اذیت سعید طوسی قاری قرآن بیت‌رهبری، پس از سال‌ها رسیدگی در شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت سرانجام در ۱۹ مهرماه سال ۱۳۹۱ به صدور قرار مجرمیت رسید ولی چهار سال محکومیت تعیین شده، در دادگاه‌های بعدی به «تبرئه» تبدیل شد.

 

محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی پیشتر گفته بود از قرائن بر می‌آید که «کودک‌آزار قرآنی مستظهر به حمایت فرد یا افرادی است که در بیت مقام معظم رهبری نفوذ کرده‌اند.»

 

محمود صادقی همچنین عنوان کرده بود که حکم دادگاه تجدیدنظر بدون امضای رئیس دادگاه و با رای دو مستشار از شعبه دیگر صادر شده است.

 

گوناز تی وی

M.Y

 

 

Post | Gunaz article thumb

به اشتراک بگذارید :

Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social Post | Gunaz article social
دیدگاه‌ها
نوشتن دیدگاه
gun az article

پارلمان عراق اصلاح‌ قانون بحث‌برانگیز انتخابات را تصویب کرد

۱۴۰۲-۰۱-۰۸

gun az article

دهمین بسته تحریم‌های کانادا علیه مقامات و نهادهای ایران اعمال شد

۱۴۰۲-۰۱-۰۸

gun az article

«وال‌استریت ژورنال»: روسیه، ایران را به تجهیزات سایبری مسلح کرده است

۱۴۰۲-۰۱-۰۸

gun az article

ایرانی‌ها به‌رغم کاهش ارزش پول ملی همچنان دومین خریدار بزرگ خانه در ترکیه هستند

۱۴۰۲-۰۱-۰۸

gun az article

پهپاد بایراکتار تی‌بی3 برای اولین بار در تکنوفست رونمایی می‌شود

۱۴۰۲-۰۱-۰۸

gun az article

افزایش دوبرابری نیروهای «یگان ویژه» در ایران

۱۴۰۲-۰۱-۰۷

gun az article

سفیر آذربایجان استوارنامه اش را به رئیس جمهور اسرائیل تقدیم کرد

۱۴۰۲-۰۱-۰۷

gun az article

افزایش نرخ تورم در ایران

۱۴۰۲-۰۱-۰۷

gun az article

طرح مجلس برای حجاب اجباری؛ ابطال گواهینامه و پاسپورت برای زنان

۱۴۰۲-۰۱-۰۷

gun az article

فقط دیوان عدالت اداری می‌تواند مصوبه حداقل دستمزد را لغو کند

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

تورم سال ۱۴۰۱: هزینه خانوار ۶۳٬۹ درصد افزایش یافت

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

بازگشایی مرز ترکیه و ارمنستان برای «اتباع کشورهای ثالث»

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

628 بلوچ در سال گذشته اعدام و کشته شدند

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

برافراشتن نمادهای جعلی و تروریستی توسط طرفداران ارمنی در بازی ترکیه و ارمنستان

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

قصاص قبل از جنایت؛ کافه‌ای را در همدان به اتهام زمینه‌چینی برای رقص پلمب کردند

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

عفو «۵ هزار مجرم سابق» روسیه بعد از مشارکت در جنگ اوکراین

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

تدابیر آذربایجان برای جلوگیری از استفاده غیرقانونی گروه‌های مسلح ارمنی از مسیرهای منتهی به قره‌باغ

۱۴۰۲-۰۱-۰۶

gun az article

موج هشتم کرونا در ایران؛ افزایش وضعیت قرمز و مرگ و میر مبتلایان

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

رافائل گروسی: در اماکن عمومی ایران شواهدی از «فعالیت هسته‌ای» پیدا شده است

۱۴۰۲-۰۱-۰۵

gun az article

حمله دوباره به مواضع ایالات متحده در سوریه توسط نیروهای نیابتی ایران

۱۴۰۲-۰۱-۰۵