پاسخ نماینده جمعیت حقوق بشر ارک به انکار اقلیت های ملی توسط نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل + فیلم

۱۴۰۲.۰۱.۰۸, ۰۶:۴۰
پاسخ نماینده جمعیت حقوق بشر ارک به انکار اقلیت های ملی توسط نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل + فیلم

Gunaz.tv

به گزارش گونازتی‌وی به نقل از کانال تلگرامی جمعیت حقوق بشر ارک، خانم الیسون افشاری گفت: «دیروز در این جلسه از جمهوری اسلامی ایران شنیدیم که همه اقلیتهای ملی تحت نام ایرانی متحد شده اند. این یکی از راه های اجتناب از مسئولیت آنها در قبال اقلیت ها ملی است.

 

گزارشگر ویژه برای ایران اخیرا گزارش داده است که «همانطور که همیشه اقلیت های مذهبی و ملی تحت ستم بیشترین هزینه را پرداخته اند». مقامات ایرانی در استفاده از حقوق بشر برای حل تنش ها در اعتراضات اخیر در سراسر کشور و به طور نامتناسب در میان گروه های اقلیت ملی شکست خورده اند.

 

هنگامی که اعتراضات اخیر در اوج بود، مقامات ایرانی به وجود امتیازاتی برای تسهیل شرایط زنان اشاره کردند. اما این ژست ظاهری و توخالی برای خرید زمان و توقف اعتراضات بود. بار دیگر، مقامات ایرانی در استفاده از حقوق بشر برای حل تنش ها، پایان دادن به درگیری ها، و ایجاد صلح و توسعه پایدار شکست خوردند.

پیامدهای وخیم این شکست ها در استان های آذربایجان شامل موارد زیر است:

کشته شدن بیش از 30 نفر.

بازداشت های خودسرانه و نقض حقوق بشر ادامه یافته است. بیش از 3000 نفر از آذربایجانی ها از جمله زنان، دختران مدرسه ای و کودکان در جریان اعتراضات دستگیر شدند.

هنوز از برخی بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.

دختران آذربایجانی که از تحصیل به زبان مادری و آموزش با کیفیت محروم هستند، اکنون در معرض خطر بازدارندگی از تحصیل به دلیل  مسموم سازی با گاز قرار دارند.

بیکاری و فقر در روستاها ازدواج کودکان را فراگیر کرده است.

آذربایجان از نظر منابع و ثروت طبیعی غنی است. با این حال، آذربایجانی ها سودی از آنها نمی بینند زیرا مقامات ایرانی تمام سود را بدون سرمایه گذاری مجدد از منطقه می برند.

سازمان حقوق بشر آذربایجان لرک از سازمان ملل متحد می‌خواهد که ناکامی‌های مقامات ایرانی در برابر اقلیت های ملی را ثبت کند و آنها را برای حکمرانی فرا قدرت تحت فشار قرار دهد. آقای رئیس، در پایان به شما یادآوری می کنم که مدافعان حقوق بشر آذربایجان توسط مقامات ایرانی مورد تهدید قرار می گیرند.»

 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۳مارس نماینده ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه اقلیت های ملی گفته بود «در ایران همه از حقوق برابر برخوردار هستند و اقلیت به تعریف شما ما در ایران نداریم.»

 

 

گونازتیوی

SH.A

 

 

 

 

اخبار منتخب